Σφυρής Παναγιώτης

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
Οικονομολόγος/Εκπαιδευτικός

Πανεπιστημιακά

Προετοιμασία ΑΟΘ

Media

Music        Videos          Links

Οικονομικά Σταυρόλεξα

Tag: Θεωρία της Υπεραξίας

Βιβλίο: Παραμύθια από το τηλέφωνο

Τίτλος: Σπίτια και μέγαρα

Συγγραφέας: Τζιάννι Ροντάρι

Εκδόσεις: Τεκμήριο 

Ακόμα ένα παιδικό παραμύθι που διηγείται την ιστορία της ανθρωπότητας…

Σπίτια και μέγαρα

Πήγα στο γηροκομείο να βρω ένα γέρο - χτίστη. Είχα πολλά χρόνια να τον δω.

- "Έκανες ταξίδια; με ρώτησε.

- 'Έ, πήγα στο Παρίσι.

- Στο Παρίσι, ε; 'Έχω πάει κι εγώ, πολλά χρόνια πριν. Χτίζαμε ένα ωραίο μέγαρο στην όχθη τού Σηκουάνα. Ποιός ξέρει ποιός να μένει εκεί. Και μετά που πήγες;

- Πήγα στην 'Αμερική.

- Στην Αμερική, ε; 'Έχω πάει κι εγώ, πολλά χρόνια  πριν. Πήγα στη Νέα 'Υόρκη, στο Μπουένος "Άιρες, στο Σάο Πάολο, στο Μοντεβιδέο. 'Όλο για να χτίζω σπίτια και μέ­γαρα και να καρφώνω σημαιούλες στις στέγες.

Και στην Αυστραλία έχεις πάει;

- 'Όχι, ακόμα όχι.

- 'Εγώ όμως έχω πάει. "Ήμουν νέος τότε και δεν έχτιζα ακόμα, καβαλούσα τη λάσπη και κοσκίνιζα την άμμο. Χτί­σαμε μια βίλα για κάποιον κύριο από κει. Καλός άνθρωπος. Θυμάμαι μια φορά με ρώτησε πώς μαγείρευαν τα μακαρό­νια κι έγραφε όλα όσα του έλεγα.

Και στο Βερολίνο έχεις πάει;

- 'Όχι ακόμα.

- "Α, εγώ έχω πάει πριν ακόμα γεννηθείς εσύ. 'Ωραία μέγαρα πού φτιάχναμε, ωραία σπίτια γερά. Ποιός ξέρει αν στέκουν ακόμα όρθια.

Και στο ' Αλγέρι έχεις πάει; 'Έχεις πάει στο Κάιρο στην Αίγυπτο;

- Θέλω να πάω φέτος το καλοκαίρι.

- 'Έ, θα δεις τί ωραία σπίτια παντού. 'Όχι για να το πω, τους τοίχους  μου τους έχριζα πάντα ολόισιους και ποτέ από τις στέγες μου δεν έσταξε μια σταγόνα νερό.

- 'Έχεις χτίσει πολλά σπίτια! ...

- 'Έ, μερικά, όχι για να το παινευτώ, εδώ και κει σ’ όλο τον κόσμο.

Και συ;

- "Α, µέ το να φτιάχνω τα σπίτια των άλλων, έμεινα εγώ χωρίς σπίτι. Μένω στο γηροκομείο, βλέπεις; 'Έτσι είναι ο κόσμος.

Ναι, έτσι είναι ό κόσμος, αλλά δεν είναι σωστό.